Hogyan cselekszünk

Cselekedeteink révén keltjük életre elkötelezettségünket. Minden egyes intézkedésünk a négy fő pillérünkre épül, és tükrözi elkötelezettségünket az iránt, hogy konkrét tettekkel valódi változást érjünk el. Ezek a cselekedetek megmutatják, hogyan alakítjuk céljainkat kézzelfogható előrelépéssé, tartós hatást gyakorolva szervezetünkre, közösségeinkre és a világra.

Itt találhatja meg azokat a gyakorlati, mindennapi lépéseket, amelyeket a felelősségteljes vezetés és a változás inspirálása érdekében teszünk.

1. lépés: <em>áttérés nyomon követhető, újrahasznosított anyagokra, ahol lehetséges</em>

1. lépés: áttérés nyomon követhető, újrahasznosított anyagokra, ahol lehetséges

Lépéseket teszünk annak érdekében, hogy 2030-ig 25%-kal csökkentsük a szénlábnyomunkat, és ennek a célnak nagy részét az általunk használt anyagok újragondolásával érjük el.

A hagyományos anyagoktól a kevésbé környezetterhelő, ugyanakkor költséghatékony alternatívák felé való elmozdulással jelentősen csökkentjük környezeti hatásunkat, mind a gyártás során, mind pedig a termékéletciklus végén.

A kihívás abban rejlik, hogy megőrizzük a funkcionalitást, miközben változtatunk a környezeti hatáson. Ez nem könnyíti meg a dolgunkat, de az eredmények valóban figyelemre méltóak lehetnek.

Ezzel párhuzamosan arra ösztönözzük, és szoros együttműködésben dolgozunk beszállítóinkkal, hogy minimalizálják szén-dioxid kibocsátásukat az egész gyártási folyamat során.

Az elmúlt évben megtettük az első lépéseket.

  • Alumínium palackjaink lecserélésével 35.335 t CO₂-t takarítottunk meg, ami egyenértékű azzal, mintha 2500 alkalommal körbeutaznánk a világot egy négyszemélyes családi autóval.
  • Jegyzetfüzeteinket tiszta papírról újrahasznosított papírra cseréltük.
2. lépés: <em>termékeink nyomon követhetősége</em>

2. lépés: termékeink nyomon követhetősége

2030-ra termékeink 90%-a tanúsítvánnyal fog rendelkezni, biztosítva, hogy megfeleljenek a minőség, a biztonság és a környezetvédelmi felelősségvállalás legmagasabb követelményeinek. A termékek ilyen módon történő tanúsítása kulcsfontosságú, mivel lehetővé teszi számunkra, hogy figyelemmel kísérjük a termék útját, igazodjunk a nemzetközi szabványokhoz, mint például a GOTS és az FSC, de egyben jó termékeket is biztosít.

Több éve együttműködünk beszállítóinkkal a nyomon követhetőség dokumentálása érdekében, átlátható képet alkotva ellátási láncunkról. Ez a proaktív megközelítés nem csak kormányzati szabályozásokra, mint például a 2026-ben bevezetendő digitális termékútlevélre készít fel minket, hanem iparági szabványokat is teremt, mivel a beszállítók képesek ezt a dokumentációt más érintett felek számára is biztosítani. 

Néhány kezdeményezés: 

  • Az iparágat megelőzve, 4 évvel ezelőtt kezdtük meg a DoS - Fenntarthatósági Nyilatkozatunkat közzétenni.
  • A textíliák ellátási láncának nyomonkövethetősége, mint például a GOTS vagy OCS, kiemelt fontosságú tanúsítványok számunkra.
  • Bár az EU-ban az EUTR-nek, valamint 2026-tól az EUDR-nek kell megfelelnünk, FSC tanúsítványunkat is megszerezzük.
3. lépés: <em>összpontosítás a jobb és biztonságosabb munkakörnyezet megteremtésére</em>

3. lépés: összpontosítás a jobb és biztonságosabb munkakörnyezet megteremtésére

A munkavállalók jóléte világszerte kulcsfontosságú, beleértve a beszállítóinknál dolgozókat is. Ezért azon dolgozunk, hogy biztosítsuk a biztonságos és tisztességes munkakörülményeket ellátási láncunk egészében. 2030-ra célul tűztük ki, hogy termékeink 90%-a társadalmilag auditált gyárakban készüljön. Ez az kötelezettségvállalás tükrözi elkötelezettségünket a termékeink létrehozásában részt vevő valamennyi munkavállaló jogainak, méltóságának és jólétének támogatása iránt.

A társadalmi auditok létfontosságú szerepet játszanak e cél elérésében a munkaügyi gyakorlatok kulcsfontosságú szempontjainak értékelésével. Ezek az ellenőrzések biztosítják, hogy a munkavállalók biztonságos, tiszta és egészséges környezetben dolgozzanak, tisztességes béreket kapjanak, és védve legyenek az olyan kizsákmányolásoktól, mint a gyermekmunka vagy a kényszermunka. Emellett ellenőrzik a munkaidőre és a munkavállalói jogokra vonatkozó előírások betartását, elősegítve az etikus és átlátható ellátási láncot. A társadalmi auditok előtérbe helyezésével kézzelfogható lépéseket teszünk a munkavállalók számára biztosított tisztesség és méltóság előmozdítására minden egyes termelési szinten. 

A társadalmi auditokhoz az amfori BSCI-t alkalmazzuk. 

4. lépés: <em>Solo midocean ESG közösség létrehozása az ügyfelek számára a tudásmegosztás céljából</em>

4. lépés: Solo midocean ESG közösség létrehozása az ügyfelek számára a tudásmegosztás céljából

Megértjük, hogy a zöld megállapodás által előidézett változások nyomasztónak tűnhetnek. Iparágunk egyik vezetőjeként itt vagyunk, hogy segítsünk, és megkönnyítsük a jövőbeni kihívások kezelését, valamint biztosítjuk, hogy magabiztosan megfelelhessen az új követelményeknek. Mindezt úgy tesszük, hogy az összes érintett témában tudást teremtünk, és ezt a tudást megosztjuk Önökkel.

Rendszeresen találkozunk ügyfeleinkkel, hogy megosszuk a fenntarthatósággal kapcsolatos tudásunkat. Webináriumokat szervezünk, megosztjuk a tudásunkat a weboldalunkon, és akadémiát hozunk létre, hogy minden tudásunkat még elérhetőbbé tegyük az Ön számára.